دستگاه HPLC تولید داخل

یک محصول دانش بنیان در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی رونمایی شد

با حضور وزیر بهداشت و معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از نخستین دستگاه HPLC تولید داخل (کروماتوگرافی مایع با بازده بالا) که دستگاهی با قابلیت جداسازی، شناسایی و مقدارسنجی اجزای یک ترکیب بوده و دارای پمپ گرادیان ۴حلاله است، رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، استفاده از بهترین قطعات و صرف دقت فراوان در ساخت قطعات مختلف موجب شده تا این دستگاه در عمل از طول عمر زیاد و صحت و دقت فوق العاده‌ای برخوردار باشد، به طوری که می‌توان آن را با تولیدات شرکت‌های مشهور دنیا مقایسه کرد.

این محصول اولین نمونه ایرانی از دستگاه HPLC است که حاصل کار و تلاش گروهی از محققان بوده و ساخت آن، حدود چهار سال زمان برده است.

همچنین این دستگاه در دو مدل با پمپ چهار حلاله و تک حلاله ساخته شده و در جداسازی مواد و غلظت در آزمایشگاه‌های تشخیصی، صنایع داروسازی، کشاورزی، شیمی، نفت و گاز کاربرد دارد و قیمت تمام‌شده آن حدود ۱۵۰ میلیون تومان بوده که یک سوم تا نصف قیمت نمونه‌های خارجی‌اش است.

بر اساس اعلام وبدا، کروماتوگرافی مایع با بازده بالا (HPLC)، یک تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی است که نقش عمده‌ای در عدم خروج ارز از کشور برای خرید دستگاه‌های مشابه خارجی دارد.

دستگاه HPLC

باید باور کنیم که می‌توانیم تولیدات با کیفیت بالا داشته باشیم

دکتر رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از این محصول دانش‌بنیان در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی گفت: جای خوشحالی دارد که توانسته‌ایم در تولید کمی و کیفی علم در منطقه و بین همه کشورهای اسلامی رتبه اول را کسب کنیم و علاوه براین، در ارزشیابی‌های بین‌المللی نیز رتبه پانزدهم را در بین کشورهای تولیدکننده علم به خود اختصاص داده‌ایم و محصولاتی را تولید کرده‌ایم که حاصل تحقیقات است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درخصوص تولید دستگاه HPLC توسط دانشمندان ایرانی، تشریح کرد: این محصول از پرمصرف‌ ترین محصولاتی است که هر ساله ۴۰ تا ۵۰ مورد از آن را از خارج وارد می‌کردیم، اما امروز توانسته‌ایم آن را در کشور تولید کرده و وارد بازار کنیم و پس از اینکه این محصول در دسترس مصرف کننده قرار گرفت، از آن رونمایی کرده‌ایم. ما زمانی می‌توانیم بگوییم که در علم پیشرفت کرده‌ایم که فناوری هم در کنارمان باشد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت داریم، بیان کرد: ۵۰ مورد از این شرکت‌ها صادراتی هستند و علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی، محصولاتشان را صادر می‌کنند.

دکتر ملک‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: ما باید باور کنیم که می‌توانیم در ایران تولیداتی با کیفیت بالا ارائه کنیم. امیدوارم در آینده شاهد تولید محصولات فناورانه بیشتری باشیم.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *