آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی – قسمت اول

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی، تعاریف و مفاهیم؛ قسمت اول

سکوبندی آزمایشگاهی عبارتست از آماده کردن فضایی مناسب برای چینش دستگاه ها، ملزومات و تجهیزات آزمایشگاهی. در کلامی ساده، به مجموعه کابینت بندی ها و میزهای کاری که در هر آزمایشگاه وجود دارد سکوبندی گفته می شود. از نظر کارشناسان فنی می توان سکوبندی را اولین گام در راه اندازی یک آزمایشگاه دانست که گام های بعدی برای تجهیز و گسترش آن را فراهم می کند.

توجه به ایمنی و رعایت اصول فنی در حین سکوبندی امری واجب است اما نباید زیبایی طراحی و ایجاد محیطی شیک و آرام برای پژوهش را در سایه مسائل فنی نادیده گرفت. ایجاد سکوهایی با دوام، زیبا و خوش ساخت فضای آزمایشگاه را برای کارکنان مناسب تر می کند. بهره وری افزایش می یابد و سطح کیفی و کمی خدمات آزمایشگاهی ارائه شده ارتقا پیدا می کند.

پس در نگاه کلی می توان گفت سکوبندی در کنار رعایت اصول ایمنی، توجه به طراحی شکیل و تلاش در جهت استفاده از حداکثر فضای ممکن در عین کاربری آسان برای افراد، از مهمترین مراحل راه اندازی یک آزمایشگاه است.

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی

ویژگی های سکوبندی مناسب

کاملا روشن است که محیط آزمایشگاه ها مملو از مواد شیمیایی متعددی است که از آن ها برای انجام آزمایشات گوناگون استفاده می شود. تماس هرکدام از این مواد به تنهایی یا تجزیه و ترکیبشان در این محیط می تواند برای باعث خوردگی، استهلاک یا صدمه جدی برای میزبندی های آزمایشگاه باشد. بنابراین در هنگام خرید و نصب سکوهای آزمایشگاه ها باید ویژگی ها فنی و ملاحضات ایمنی در درجه اول اهمیت قرار گیرند تا صرفه اقتصادی. برخی از این ویژگی های عبارتند از:

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی

سطح بالای ایمنی و کاربری آسان
امکان دفع و کنترل مناسب آلودگی ها
قابلیت نصب و اتصال به تاسیسات تخصصی
دسترسی راحت به زیرساخت های تاسیساتی
قابلیت تعمیر و جایگزینی اجزای آسیب دیده
قابلیت بازکردن و نصب مجدد آنها در محلی دیگر
داشتن ابعادی مطابق با استـاندارد های آزمایشگـاهی
مقاومت بالا دربرابر خوردگی، آسیب های فیزیکی و شیمیایی
قابلیت کنترل و دفع استـاندارد آلـودگی های آزمایشگـاهی
داشتن طراحی مناسب، رنگ بندی دلنشین و ساختاری مدولار

درباره سیستم های مدولار باید گفت، چنین تجهیزاتی این قابلیت را دارند که در صورت نیاز کاربران و با توجه به فضای آزمایشگاه، بتوان جزئی جدید را به آن ها اضافه کرد تا در هنگام نیاز، بتوان کاربری بیشتر و بهتری از آن ها گرفت.

اجزای مختلف سکوبندی

از نگاه طراحی داخلی، سکوبندی را می توان مجموعه ای میز ها، کابین و کابینت ها، مبلمان و پارتیشن ها و کمد های متعددی دانست که همگی در سه جزئ اصلی یعنی فریم(اسکلت) ، یونیت(کابینت) و صفحه رویه مشترک هستند. هرکدام بنا بر کاربرد خاصی که دارند در جایگاه ویژه ای قرار گرفته اند. اگرچه ملزومات سکوبندی برایمان ناشناخته نیستند اما این مطلب به شرح ویژگی های تعدادی از آن ها می پردازد.

سکوبندی یکطرفه یا میز های کناری آزمایشگاه

سکوبندی یکطرفه آزمایشگاهی، بیشترین کاربرد را در میان اجزای مختلف سکوبندی دارد. اکثرا از آن در قالب میز کار برای کاربران، میز دستگاه های مختلف، محلی برای نگهداری مواد و تجهیزات آزمایشگاهی مختلف، کانال های تعبیه و دسترسی آسان به تاسیسات و جایگاه نصب میز شستشو و مانند آن استفاده می شود. چرا که این سکوها از یک طرف به دیوار تکیه دارند.

در آزمایشگاه هایی که نیاز به فضایی بیشتر در زیر میز ها یا محلی برای قرارگیری کابینت های چرخ دار یا معلق دارند، از فریم هایی به شکل «C» استفاده می شود. این فریم مقاومت بالایی دارد و می تواند تا دویست کیلوگرم وزن را بر هر متر تحمل کند.

 

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی

سکوبندی دو طرفه، میز وسط آزمایشگاه یا سکوی جزیره ای

سکوبندی دوطرفه آزمایشگاهی یا میز وسط آزمایشگاه یا سکوی جزیره ای از جهاتی به سکوبندی یکطرفه مشابه است؛ این سکو می تواند به عنوان میز کار برای کاربران، میز دستگاه های مختلف و محلی برای نگهداری مواد گوناگون استفاده شود.

اما از آن جهت که به شکل جزیره است به جایی تکیه ندارد. در وسط آزمایشگاه نصب می شود و کاربران از دو طرف می توانند از آن استفاده کنند. امکان تجهیز آنها به شیرآلات آزمایشگاهی متنوع، جریان برق سه یا تک فاز و خطوط یوتیلیتی دیگر آزمایشگاهی از مزایای آنهاست. حتی می توان در دو سر این سکوبندی سینک و میز های شستشو نصب کرد.

در کنار ویژگی های فنی یاد شده، باید این را گفت که استفاده از میز های دو طرفه علاوه بر زیباتر کردن محیط آزمایشگاه، به خاطر داشتن دسترسی از دو طرف، ایمنی و راحتی قابل قبولی را به افراد حاضر در آزمایشگاه ارائه می دهد.

 

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی

انتخاب بهترین جنس برای سکوبندی های یک و دوطرفه

در هنگام خرید و تجهیز آزمایشگاه به سکوبندی های یکطرفه و دو طرفه باید توجه داشت که در ساخت آن ها بهترین و مقاوم ترین جنس ممکن استفاده شده است. سطوح فلزی کابینت ها با رنگ های الکترو استاتیک و پلی آمید ضد اسید مخصوص محیط های آزمایشگاهی پوشیده شده باشد. صفحه رویه بسته به نیاز آزمایشگاه می تواند از سرامیک مقاوم در برابر اسید، استیل، HPL یا سنگ های گراینت یا کوارتز طبیعی در رنگ های متنوع برای بهره مندی از جلوه های بصری در زیبایی محیط آزمایشگاه باشد.

آشنایی با سکوبندی آزمایشگاهی

مطلب بعدی، به تکمیل بحث سکوبندی آزمایشگاهی و ارائه توضیحاتی درباره کابینت های آزمایشگاهی، میز های شستشو و میز های توزین خواهد پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *